Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri - GURU WORKS

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Bebeğinizin yaşamının ilk yılındaki kilometre taşlarından biri de ilk dişin ortaya çıkmasıdır, ancak bebeğin diş çıkarması ebeveynler için korkutucu bir dönem olabilir. Çoğu zaman bebek huysuz veya sinirlidir. Bebeği ilk başta yatıştırmak zor ama aslında yönetilebilir bir görevdir.

Diş Çıkarma Ne Zaman Başlar?

İlk diş genellikle 6 ay civarında görülür, ancak ilk dişin çıkma girişimi için genel yaş aralığı 3 ay ila 14 ay arasındadır. Bazı çocuklar bir seferde bir diş çıkarırken, diğerleri çift veya set halinde gelen dişlere sahiptir. Diş hekimleri Birliğinin sunduğu diş gelişimi tablosuna tüm çocuklar uymamaktadır. Pediatri Akademisi ve Diş hekimleri Birliği bir çocuğun ilk dişinin çıkmasını izleyen 6 ay içinde veya ilk doğum gününde diş hekimini ziyaret etmesi gerektiği konusunda hemfikirdir. Bununla birlikte, bir çocuğun bir yaşına kadar dişi yoksa, ailesi diş gelişimini pediatrik veya genel diş hekimiyle daha ayrıntılı olarak görüşmelidir.

Bebeğimin Diş Çıkarıyor Olabilir

Bahsedilenlerin aksine evrensel diş çıkarma belirtileri aslında yoktur. Ateş, burun akıntısı ve ishal yanlışlıkla birden fazla ebeveyn tarafından diş çıkarma ile ilişkilendirilmiştir. Bu semptomların hiçbirinde iddiayı destekleyecek bilimsel kanıt yoktur. Diş çıkarma belirtileri çocuktan çocuğa değişir. Bazı bebekler acı hissetmeyebilir, diğerleri ise birkaç hafta boyunca dişin çıktığı hıza bağlı olarak acı ve hassasiyet gösterir.

 Bebek, aşağıdaki belirtilerden bir veya daha fazlasını gösterebilir:

Bol salya

Görünür bir “yumru” olan veya olmayan şişmiş diş eti dokusu

Gözlerini, yanaklarını veya kulaklarını tekrar tekrar ovalama

Bebeği beslemeye çalışıldığında yiyecek veya memeyi reddetme

Huysuzluk

Her zamanki uyku zamanı sırasında uyuyamama / huzursuzluk

Katı maddeleri çiğnemek için tutarlı dürtü

Bu listeyi okuduktan sonra, ebeveynler bu işaretlerin başka şeyler ifade edebileceğini gözlemleyebilir, ancak bu semptomların iki veya daha fazlasının kombinasyonu muhtemelen bir diş çıkarma belirtisini gösterir.

Diş Çıkarma Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Neyse ki, diş çıkarma tedavisi için birçok yöntem mevcuttur. Doktorunuzun önerdiği hafif ağrı kesiciler ve diş çıkarılan bölgeye sürülen rahatlatıcı jeller.

Diğer bir yandan;  diş çıkarma emzikleri arasında soğutulmuş bir bebek diş çıkarma halkası veya diş etlerine baskı uygulamak için temiz bir parmak kullanılması bebek için rahatlama hissi verebilir. Boğulma tehlikesi oluşturabileceğinden bebeğe çiğnemesi için sert yiyecek vermekten kaçının. Sıcak bir banyo ve yumuşak bir sallanma da çocuğu sakinleştirmeye ve rahatlamaya yardımcı olabilir.

Yeni Diş Bakımı

Bebeğin ağzını nazikçe temizlemek için temiz bir yıkama bezi kullanmak, ilk diş gelmeden önce bile diş etleri için  iyi bir alışkanlıktır. Diş macunu bu ilk aşamalarda bakterilerin mekanik olarak uzaklaştırılması kadar önemli değildir. Bebeğin ilk diş randevusunda, diş hekimleri, dişlerinin ve diş etlerinin bakımında atılan adımlar konusunda ebeveynlere rehberlik edecektir.

Bu makale genel ağız sağlığı konuları hakkında bilgi ve anlayış geliştirmeyi amaçlamaktadır. Profesyonel tavsiye, teşhis veya tedavinin yerini alması amaçlanmamıştır. Tıbbi bir durum veya tedavi ile ilgili sorularınız için daima diş hekiminizin veya diğer nitelikli sağlık uzmanınızın tavsiyelerine başvurun.

X