İkat Serüveni - GURU WORKS

İkat Serüveni

İkat Serüveni

Zamansız tasarımlarıya tüm trendlere karşı koyan, her yeniliğe ayak uyduran, keyifle kullandığımız İkat yastıkların büyülü üretim hikayesine gelin birlikte göz atalım.

İkat kelimesi eski Malay dilindeki “Mengikat” kelimesinden gelmektedir. Yani bağlanmak ya da bağlamak anlamına gelir.

İKAT, geleneksel dokuma yöntemlerinin aksine önce boyanan daha sonra elde dokunan çok özel bir kumaştır. Dokumadan önce ipliklere uygulanan su geçirmezlik ve neme karşı koruma sağlayan bir maddeyle kaplanması, bu kumaşı eşsiz bir hale getirir.

Her iplik teli, bal mumu ve ağaç kabuklarıyla parça parça kapatılarak rengarenk boyanır. Bunu yapmak için, iplik bir çerçeveye sarılır. Desene bağlı olarak belli bölümleri kapatılarak boyanan iplikler, dokuma tezgahına gönderilir. Burada tasarımları oluşturmak için ustaca bir araya getirilerek dokuma tezgahına bağlanır.

Bu süreç İkat’a tasarımdaki bulanıklığı verir. Dokumacının boyalı iplikleri desene göre sıralaması ise en zor aşamalardan biridir. İkat ne kadar fazla renk ve karmaşık desene sahipse, geçişlerdeki bulanıklığı sağlamak bir o kadar daha zordur.

Seri üretimi mümkün olmayan ve eşi benzeri bulunmayan bu kumaşın ham maddesinin ipek oluşu ve her bir kumaşın deseninin karakteristik özelliğe sahip oluşu, dokuma tezgahından her defasında farklı bir desenin çıkması, İkat kumaşın kusurlu güzelliğinin sırrıdır.

.

X